Binaların yıkımında asbest tehdidine yurtdışı modeli geldi

İngiltere ve Hollanda’nın asbest tehdidine karşı aldığı önlemler Türkiye’ye geldi. Binalarda, kansere yol açan asbestin havaya karışmaması için önlemler alınacak.

İngiltere ve Hollanda’nın asbest tehdidine karşı aldığı önlemler Türkiye’ye geldi. Binalarda, kansere yol açan asbestin temizlenmesi şartı ile birlikte binaların yıkımı sırasında havaya karışmaması için de gerekli önlemler alınacak.

Milliyet Gazetesi’nden Mithat Yurdakul’un haberine göre; ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere karşı son derece dayanıklı bir mineral olarak bilinen asbest liflerinin solunması akciğer kanseri, mezotelyoma ve asbestozis gibi ciddi sağlık problemlerine yol açıyor.

Sihirli bir mineral olarak bilinen asbest, çok uzun yıllardır inşaat, gemi, otomotiv, tekstil, marley, içme suyu borusu, levha, kazan, boru kaplamaları, fren ve debriyaj balatası, conta ve asbestli iplik gibi malzemelerin üretiminde kullanılıyor.

YIKIM SIRASINDA BULAŞIYOR

İşçilerin asbest liflerine önlem almadan maruz kalması durumunda zarar gördüğünü ifade eden İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç; “Solunan lifler akciğerlerde birikir ve zarar verir, böylece akciğerde zedelenmelere yol açar. Asbeste maruz kalanlarda asbestoz, malign mezotelyoma ve akciğer kanseri gibi kanser çeşitleri görülebiliyor. Ayrıca asbestten kaynaklanan çeşitli plevral reaksiyonlar, dermatozlar gibi meslek hastalıkları oluşabilir” diye konuştu.

Asbest üretiminin, kullanımının ve asbest içeren eşyaların piyasaya arzının 29 Ağustos 2010’da yasaklandığını belirten Orhan Koç, asbestle ilgili yalnızca söküm, yıkım, tamir, bakım ve uzaklaştırma işlerine izin verildiğini belirten Koç, yıkılması planlanan bina, yapı ile sökülmesi planlanan gemide asbestli ürün olup olmadığının da tespit edildiğini de sözlerine ekledi.

MALZEMELER MERKEZLERE GÖTÜRÜLEREK GÖMÜLÜYOR

Koç, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde tüm yapılarda asbestli malzemelerin tespit edilmeye başlandığını ve özellikle okul ve hastanelerde bulunan asbestli malzeme sökümüne öncelik verildiğini dile getirdi. Asbestin söküm esnasında kırılarak havaya bulaştığını hatırlatan Koç; “Uzmanlar yurtdışı uygulamalarında olduğu gibi ülkemizde de asbestli malzemeyi kırmadan, dökmeden sökerek istif edip, özel ambalajlarla paketliyor” dedi. Malzemelerin bu konuda yetkilendirilmiş firmalar tarafından taşındığını söyleyen Koç; “Malzemeler Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Manisa illerindeki özel bertaraf merkezlerine götürülerek orada gömülüyor. Bu sürecin tümünde havada asbest lifi olmaması lazım. Asbest liflerinin olduğu yerde çalışanların etkilenme ihtimali çok yüksek oluyor. Bu liflerin solunması kansere neden olabiliyor. Sertifikalı asbest söküm uzmanları tarafından yapılan sökümlerde mevzuat ve standartlar çerçevesinde bu önlemler alınıyor” dedi.

Haberin kaynağı;
https://www.konuthaberi.com/haberler/binalarin-yikiminda-asbest-tehdidine-yurtdisi-modeli-geldi-18369/