Asbest Nedir

Asbest ya da amyant, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineral. Halk arasında taş pamuğu, kaya lifi, ak toprak, çorak toprak, gök toprak, çelpek, höllük veya ceren toprağı gibi isimlerle de bilinir.

Isıyı ve elektriği yalıtması, sürtünmeye ve asit gibi maddelere dayanıklı olması nedeniyle ilk başlarda sihirli mineral olarak tanınmaya başlanmıştır. Bir çeşit toprak olan bu mineralin düşük maliyetli yöntemlerle çıkarılması, kolayca işlenmesi ve sayılan bu olağan üstü özellikleri nedeniyle Asbest, yaklaşık 3000 çeşit üründe katkı maddesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Isı yalıtımları, ses izolasyonları, yanmaz ürünler, ses perdeleri, balata, sızdırmazlık ürünleri başta olmak üzere hayatımızın içindeki ürünlerde, inşaat, gemi, uçak, otomobil, makine sektörlerinde birçok farklı şekilde halen kullanılmaktadır.

1950’li yıllardan sonra sonra insan sağlığına önemli zararlar veren kanserojen bir madde olduğu tespit edilince, asbest maddesi için öldürücü toz tanımlaması yapılmıştır. Kırılma, çatlama, esneme veya sürtünme gibi sebeplerle Asbest içeren ürün tozmaya başlar. Asbest içeren herhangi bir malzemenin tozu kanserojendir. Gözle görmediğimiz küçüklükte olabilen bu ince uzun tozlar akciğerlerimizin en derinlerinde hava keselerine kadar ulaşabilir ve saplanır. Kılçıklı yapıda olan bu tozlar saplandığı yerden çıkamaz ve iyileşemeyen yaralar oluşturur.

Asbeste bağlı oluşan hastalıklar;

Solunum yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Genel olarak akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi hastalıklardır.